Teatr Telewizji TVP

Cena

Adaptacja słynnej powieści Waldemara Łysiaka, która ukazała się po raz pierwszy w 2000 roku. Spektakl w reżyserii Jerzego Zelnika.

Autor pragnie rozprawić się z tzw. wyborem mniejszego zła. Jest to problem etyczny, podejmowany od stuleci, ale także zjawisko psychospołeczne, z którym mierzą się od zawsze jednostki i każda władza. Po włosku „cena” to wieczerza, zaś „Cena” Łysiaka jest wyraźnym odwołaniem do Ostatniej Wieczerzy. 


Cała akcja rozgrywa się w trakcie długiej i dramatycznej nocy, w jednym pomieszczeniu, które staje się klatką bez wyjścia dla uczestników. Intryga rozgrywa się w dialogu między trzynastoma bohaterami. Każdy z nich rozmawiając z innymi mierzy się jednocześnie z własnymi lękami, odgrodzony od pozostałych uczestników wieczerzy barierą własnego ego. Sytuacja jest bez wyjścia – każdy zapłaci cenę za to, co się stało tej nocy... „Cena” jest wybitnym thrillerem, jednocześnie będącym powieścią psychologiczną, która trzyma w napięciu aż do rozwiązania, lecz z pewnością nie zakończenia konfliktu.

Autor: Waldemar Łysiak 
Reżyseria: Jerzy Zelnik 
Scenografia: Marek Chowaniec 
Kostiumy: Ewa Krauze 
Muzyka: Wojciech Konikiewicz 
Montaż: Marcin Bastkowski 

Obsada: Marek Barbasiewicz (Hrabia Teodor Tarłowski), Sławomir Orzechowski (Jubiler Roman Bartnicki), Jarosław Gajewski (Mecenas Alojzy Krzyżanowski), Marcin Kwaśny (Nauczyciel Zbigniew Mertel), Wojciech Brzeziński (Dyrektor kina Romuald Kortoń), Zbigniew Lesień (Radca Roman Malewicz), Krzysztof Wakuliński (Profesor Mieczysław Stańczak), Łukasz Lewandowski (Lekarz Bogusław Hanusz), Radosław Pazura (Dziennikarz Krystian Kłos), Zbigniew Suszyński (Naczelnik poczty Bronisław Sedlak), Piotr Bajor (Ksiądz Julian Hawryłko), Aleksander Mikołajczak (Aptekarz Zygmunt Bruś), Bogdan Kalus (Policjant Stanisław Godlewski), Sławomir Pacek (Oficer gestapo Friedrich Mueller), Andrzej Baranowski (Kamerdyner Łukasz) oraz Bartosz Bednarski (Hrabicz Marek Tarłowski)