Teatr Telewizji TVP

Kwiaty polskie

Liryczny spektakl poetycko–muzyczny oparty na fragmentach poematu dygresyjnego Juliana Tuwima „Kwiaty polskie”. Spektakl wyprodukowany przez TVP Polonię w mistrzowskiej interpretacji Beaty Ścibakówny i Jana Englerta.

Wybitni aktorzy Teatru Narodowego sięgnęli po niezwykle polski poemat, który powstał z tęsknoty autora za krajem lat dziecinnych. Julian Tuwim pisał „Kwiaty polskie" na obczyźnie – w Brazylii i Stanach Zjednoczonych, po opuszczeniu Polski w wyniku wybuchu II wojny światowej, ale także po powrocie do kraju w 1946 r. Poeta, wszystkie swoje myśli, zapamiętane obrazy i wspomnienia, których nie zatarła rozłąka z Polską, zawarł w tysiącach wersów. W swoim poemacie poruszył kwestie patriotyzmu i miłości do ojczyzny, życia społecznego i wiary. Szczegółowo opisuje ulice i miejsca, które darzy wielkim sentymentem, przywołuje scenki rodzajowe z ulic rodzinnej Łodzi. Wspomnienia z dzieciństwa i liryczne wyznania przeplatane są tu opisami przyrody i politycznymi polemikami. Utwór nawiązuje do tradycji romantycznego poematu dygresyjnego. 


Jan Englert, zapytany dlaczego zainteresował się utworem Tuwima powiedział: „Poezja Tuwima, a szczególnie „Kwiaty polskie” są fantastycznym scenariuszem dla aktora. To jest poezja, która lepiej brzmi mówiona, niż czytana po cichu. Ta poezja wymaga uruchomienia wyobraźni plastycznej, aktor mówiąc, musi widzieć to, co mówi. Tuwim uruchamia obrazy. Więc siłą rzeczy jakby zaprasza do interpretowania, do opowiedzenia tych obrazów, do nasycenia ich własną indywidualnością. Ten poemat jest dowcipny, słowotwórczy, niezwykle polski.” 

Towarzyszący aktorom Bogdan Hołownia grając na fortepianie szlagiery przedwojennej Warszawy: „Walc Francois”, „Tango Notturno”, „Wspomnij mnie” oraz kompozycje Jerzego Wasowskiego – „Jeszcze poczekajmy”, „Na Krzywym Kole”, „Umówmy się na stare lata”, „Wszystko oprócz nas” i „Złoty pierścionek” dopełnia nastrój i magię spektaklu. 

Autor: Julian Tuwim
Opracowanie tekstu i reżyseria: Jan Englert 
Scenografia: Małgorzata Dąbrowska 
Zdjęcia: Piotr Bernat 

Występują: Beata Ścibakówna, Jan Englert, Bogdan Hołownia – piano i opracowanie muzyczne

Premiera telewizyjna – 3 maja, godz. 15.40, 21.40 i 4 maja o godz. 03.25 w TVP Polonia i TVP Polonia Stream.