Teatr Telewizji TVP

Dołęga-Mostowicz. Kiedy zamykam oczy

Spektakl Marka Bukowskiego i Macieja Dancewicza.

Tytułowy bohater, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, był nie tylko patriotą, wybitnym publicystą i jednym z najpoczytniejszych pisarzy w międzywojniu (oraz współcześnie), ale także stanowił kogoś w rodzaju inżyniera ludzkich serc oraz umysłów. Jego los w sztuce Bukowskiego i Dancewicza poznajemy przez pryzmat dziejów niejakiego Stanisława Webera vel Stanisława Nowaka – rzekomego pierwowzoru powieściowego Nikodema Dyzmy. I choć życie pisarza przerwały tragiczne, niewyjaśnione zresztą do dziś wydarzenia, to wykreowany przez niego człowiek z awansu typowy karierowicz nie tylko przetrwał zagładę przedwojennego świata, ale i święci triumfy w każdej kolejnej epoce: zarówno więc w PRL-u, jak i współcześnie. 


O tym wszystkim, a zatem o obyczajowości i polityczności życia w Polsce dwudziestowiecznej, a także o niezliczonych romansach pisarza wpierw uwielbianego, a w Polsce Ludowej krytykowanego i, w końcu, zakazanego opowiada wspaniale obsadzony i brawurowo zagrany spektakl „Dołęga-Mostowicz. Kiedy zamykam oczy”. 

Autorzy: Marek Bukowski, Maciej Dancewicz 
Reżyseria: Marek Bukowski 
Scenografia: Wojciech Żogała 
Kostiumy: Monika Ugrewicz 
Zdjęcia: Marek Dawid 

Obsada: Wojciech Mecwaldowski (Tadeusz Dołęga-Mostowicz), Piotr Rogucki (Stanisław Weber vel Nowak), Marian Opania (Stanisław Nowak vel Weber), Julia Wieniawa (Ada), Elżbieta Jarosik (Nowakowa), Mariusz Bonaszewski (Pułkownik), Kamila Baar- Kochańska (Wanda), Henryk Gołębiewski (Menel), Sławomir Sulej (Barman), Izabela Baran (Mańka), Anita Sokołowska (Pani Sommersside), Magda Koleśnik (Marta), Artur Krajewski (Oficer NKWD, Ubek), Witold Dębicki (Senator), Sławomira Łozińska (Senatorowa), Beata Fido (Jadwiga Beck) Maciej Dancewicz (Major), Sebastian Konrad (Lekarz), Filip Moroz (Szofer), Aleksandra Nowosadko (Służąca), Paweł Marcula (Kapral), Paulina Sobiś (Jadzia), Marcin Bukowski (Żołnierz)