Teatr Telewizji TVP

Całe królestwo Króla

Telewizyjna rejestracja spektaklu Teatru Animacji w Poznaniu.

Bohaterem opowieści jest Król, który prowadzi niespieszne rozmowy, przygląda się swojemu królestwu, uczestniczy w zdarzeniach drobnych i ważnych. Spotkania z naturą uczą go pokory, uważności, dystansu do siebie, ale i czerpania radości, przyjemności ze spraw najprostszych. I chociaż momentami Król czuje się dumnym władcą, równym słońcu, niebu i morzu, to z nauki o mądrym współistnieniu wszystkich istot i spraw we wszechświecie potrafi wyprowadzić dobre wnioski o potrzebie harmonii i rytmu w jego królestwie. 


Sceniczną adaptację poetyckiego, filozoficznego tekstu Heinza Janischa „Król i morze” przeniósł na język obrazów i zdarzeń Marcin Jarnuszkiewicz. To jedno z ostatnich dzieł reżysera, który zmarł we wrześniu 2016. Zostawił po sobie niezwykły spektakl, w którym może się przejrzeć każdy: dziecko i dorosły, bo przecież każdy z nas może i powinien nauczyć się uważnego patrzenia na swoje królestwo. 

Autor: Heinz Janisch 
Przekład: Maria Borzęcka
Reżyser: Marcin Jarnuszkiewicz
Scenografia: Marta Zając, Marcelina Jarnuszkiewicz 
Kompozytor: Mateusz Dębski

Występują: Magdalena Dehr, Julianna Dorosz, Sylwia Koronczewska-Cyris, Marek A. Cyris, Krzysztof Dutkiewicz, Marcin Ryl-Krystianowski