Teatr Telewizji TVP

Blizny pamięci

Rzecz o Janie Karskim na podstawie dramatu „Blizny wolności” Jacka Rysia i słuchowiska „Plamy w pamięci” Antoniego Wincha. Transmisja przestawienia z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Opowieść o życiu Jana Karskiego – niezwykłego emisariusza. Historia przedstawiana z dwóch perspektyw: młodego rozpoczynającego życie chłopaka wrzuconego w wir działań wojennych i doświadczonego mężczyzny u schyłku życia, do którego powracają obrazy z czasów młodości. Dzięki temu, że obie perspektywy dopełniają się i wzajemnie komentują, powstaje niezwykle poruszająca wypowiedź o ludzkim wymiarze historii i bohaterstwa. 


W spektaklu rolę Jana Karskiego kreują Jerzy Zelnik i Sebastian Ryś. Dla młodszego aktora historia ta posiada aspekt osobisty, bowiem jego cioteczna babka, wybitna aktorka Zofia Rysiówna oraz dziadek Zbigniew Ryś w 1940 roku uratowali życie Janowi Karskiemu. 

Spektakl miał swoją premierę 27 marca 2018 roku, w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru. 

Scenariusz i reżyseria: Jerzy Zelnik 
Muzyka: Robert Rekiel 
Kostiumy: Ewa Krauze 
Obsługa sceny: Zbigniew Kornatowski 
Realizacja telewizyjna: Tomasz Motyl 

Obsada: Jerzy Zelnik, Sebastian Ryś 

Czas: 60 min