Teatr Telewizji TVP

Po tamtej stronie świec

Przedstawienie Ryszarda Bugajskiego zrealizowane na podstawie prozy Stanisława Grochowiaka. Spektakl z 1979 roku.

Gestapo więzi polskiego przywódcę politycznego – Czako, człowieka o niezwykłej estymie i sile charakteru. Dowódca gestapo zaintrygowany jest niezłomną postawą więźnia, w obliczu beznadziejnej sytuacji i okrutnego traktowania. Usiłuje osłabić jego morale, wciągając go w filozoficzne dysputy. W Boże Narodzenie zwalnia go do domu na przepustkę licząc na to, że Czako nie wróci, ucieknie i tym samym postawi się wobec rodaków w moralnie dwuznacznej sytuacji. 


Uczestnicy wieczerzy wigilijnej nie dowierzają Czako, gdy ten deklaruje chęć powrotu do więzienia. Tymczasem gestapowiec widzi w marzeniach moment schwytania poszukiwanego przywódcy podziemia. Jego zdumienie i rozczarowanie jest ogromne, gdy o wyznaczonej porze Czako oddaje się w ręce swoich oprawców. 

Autor: Stanisław Grochowiak 
Reżyseria: Ryszard Bugajski 
Realizacja tv: Ryszard Zawidowski 
Scenografia: Julita Fedorowicz 

Obsada: Stanisław Frąckowiak (Aber), Szymon Pawlicki (Czako), Bohdan Janiszewski (Dziadek), Andrzej Oryl (Helmut), Józef Opolski (Krammer), Henryk Gęsikowski (Krzysztof), Jerzy Ernz (Prefect), Ewa Wawrzoń (Wanda), Jan Stawarz (Zbrojny) oraz Ewa Barszczewska,  Stanisław Poks, Jerzy Kownas, Zbigniew Mamont, Mikołaj Müller, Ewa Nawrocka, Grażyna Wojtczak, Tadeusz Zapaśnik