Teatr Telewizji TVP

Martwe dusze

Adaptacja powieści Nikołaja Gogola „Martwe dusze” dokonana przez Zygmunta Hubnera w 1966 roku.

Akcja spektaklu rozgrywa się w dziewiętnastowiecznej Rosji. Bohaterem jest osobnik stanowiący niejako wzorzec aferzysty. Do miasta N. przyjeżdża tajemniczy gość. Okazuje się, że jego zamiarem jest kupno jak największej ilości „martwych dusz”, czyli chłopów, którzy zmarli, a figurują na listach i właściciele muszą płacić za nich podatki. Czyczykow (tak nazywa się ów przybysz) zachęca poszczególne osoby do sprzedawania mu zmarłych chłopów – wszystko ma się odbywać zgodnie z prawem.

Czyczykow to człowiek o wielu obliczach. Stosownie do okoliczności bywa skromny i sentymentalny, elokwentny i bezceremonialny, pokorny lub jowialny, pewny siebie lub zahukany. Wszystko - dla interesu, dla pozyskania partnera kolejnej transakcji. Podróż Czyczykowa po rosyjskiej prowincji w poszukiwaniu "martwych dusz" pokazuje szeroką panoramę społeczną ówczesnej Rosji.

Reżyseria i scenariusz: Zygmunt Hübner
Realizacja telewizyjna: Anna Minkiewicz
Scenografia: Xymena Zaniewska, Kosa Gustkiewicz
Dźwięk: Zbigniew Zdanowicz

Obsada: Tadeusz Łomnicki (Czyczykow), Zdzisław Mrożewski (Maniłow), Danuta Wodyńska (Żona Mamiłowa), Tadeusz Fijewski (Pliuszkin), Mieczysław Czechowicz (Sobakiewicz), Zdzisław Maklakiewicz (Nozdriew), Saturnin Butkiewicz (Gubernator), Irena Horecka (Koroboczka).