Teatr Telewizji TVP

Dwaj Panowie B. czyli jej pierwszy kochanek,

Zrealizowana w 1989 roku przez Janusza Majewskiego telewizyjna adaptacja komedii Mariana Hemara, której prapremiera miała miejsce w 1929 roku w Warszawie w Teatrze Polskim.

– Przyjedzie taki drań z Galicji, bidula, skromne to i ciche. Już po roku puszy się we własnym aucie, we własnym futrze, ma co najlepsze krawaty i co najlepsze dowcipy, ani się człowiek obejrzał, a już pierwszorzędny piosenkarz, gwiazda, ba - trzy gwiazdki kabaretu polskiego. Wyrósł na naszych oczach na Fredrę piosenki żydowskiej, mało mu, wlazł na scenę Teatru Polskiego i tam swoje dowcipy wytrząsa. Ma fantazję i pomysłowość, ma żywe poczucie sceny i aktora, a to już na naszym bezrybiu nie rak, ale cały szczupak po żydowsku, albo sandacz z jajami – tak przemawiał po premierze Antoni Słonimski.

Tematem sztuki Mariana Hemara jest pisanie i wystawienie komedii, paradoksy przeradzania się życia w sztukę i sztuki w życie. Na scenie Teatru Telewizji piszą tę komedię również debiutanci, panowie literaci, Bertoni w tej roli Marek Kondrat i Gorzeń – Wiktor Zborowski.

Reżyseria: Janusz Majewski
Reżyseria telewizyjna: Anna Minkiewicz
Zdjęcia: Witold Adamek
Scenografia: Marek Lewandowski
Kostiumy: Ewa Zaborowska
Dźwięk: Marita Lipcówna

Obsada: Marek Kondrat (Jan Bertoni), Wiktor Zborowski (Antoni Gorzeń), Elżbieta Zającówna (Laura Starke), Wojciech Pokora (Pan Starke), Jerzy Bończak (Jerzy Brod), Katarzyna Kołodziejczyk (Domańska), Gabriela Kownacka (Mulikowska), Paweł Wawrzecki (Kalitowski), Jan Kobuszewski (Szepieta), Leonard Pietraszak (Reżyser), Mieczysław Gajda (Inspicjent), Igor Śmiałowski (Dyrektor teatru).