Teatr Telewizji TVP

Hamlet cz. 2, reż. J. Englert

Dwuczęściowa inscenizacja tragedii Williama Szekspira zrealizowana w 1985 roku przez Jana Englerta. W roli tytułowej wystąpił Jan Frycz.

Akcja sztuki rozgrywa się na zamku w Elsynorze i rozpoczyna się po nagłej śmierci duńskiego króla. Na tron wstępuje jego brat Klaudiusz, który ożenił się z wdową - królową Gertrudą. Do kraju wraca syn zmarłego króla, Hamlet. Ma żal do matki, że za szybko wyszła ponownie za mąż. Hamletowi ukazuje się duch ojca, który wyznaje, że został zabity przez brata. Hamlet postanawia zemścić się na stryju. By zdobyć dowody jego zbrodni, zaczyna zachowywać się jak obłąkany.

Przed wyjazdem do Francji Laertes, syn Poloniusza i brat Ofelii radzi jej, by nie wierzyła w wyznania miłosne Hamleta. Poloniusz zakazuje córce spotykać się z Hamletem. Król i królowa poszukują przyczyn obłędu Hamleta. Poloniusz sugeruje odpowiedź, że Hamlet jest nieszczęśliwy z powodu miłości do dziewczyny. Organizuje spotkanie młodych. Spodziewa się, że Hamlet wyzna Ofelii miłość. Ten jednak brutalnie z nią zrywa. Do zamku przyjeżdża trupa aktorów. Hamlet prosi o wystawienie sztuki „Zabójstwo Gonzagi”. Klaudiusz oglądając przedstawienie o swojej bratobójczej zbrodni denerwuje się i wychodzi.

Reżyseria: Jan Englert
Realizacja telewizyjna: Krzysztof Bobrowski
Zdjęcia: Andrzej Malejko, Wojciech Frankowski, Wojciech Słomiak, Andrzej Maleszewski
Scenografia: Jan Banucha
Muzyka: Jerzy Satanowski

Obsada: Jan Frycz (Hamlet), Ewa Dałkowska (Gertruda), Tadeusz Huk (Klaudiusz), Mieczysław Voit (Poloniusz), Ewa Domańska (Ofelia), Mirosław Konarowski (Laertes), Adam Ferency (Horacy), Grzegorz Wons (Rosencrantz), Cezary Morawski (Guildenstern), Jerzy Klesyk (Ozryk), Marek Barbasiewicz (Woltymand), Ryszard Nawrocki (Korneliusz), Krzysztof Stelmaszyk (Francisco), Adam Bauman (Marcellus), Józef Onyszkiewicz (Bernardo), Tomasz Grochoczyński (Dworzanin), Jarosław Gajewski (Błazen).