Teatr Telewizji TVP

Calineczka

Telewizyjna adaptacja znanej baśni Hansa Christiana Andersena, zrealizowana w 1994 roku przez Artura Hofmana. W krakowskiej inscenizacji świetne kreacje stworzyli Anna Dymna i Jerzy Trela. Z wdziękiem zagrała także swą rolę mała Dominika Mroczek.

Bohaterką spektaklu jest maleńka dziewczynka o imieniu Calineczka, która mieszkała wśród kwiatów. Została jednak porwana i utraciła swój kolorowy i przyjazny świat, a znalazła się pośród żab, chrabąszczy i motyli, następnie trafiła do norki Myszy, która wprawdzie zaopiekowała się dziewczynką, ale miała wobec niej własne plany. Postanowiła wydać ją za mąż za bogatego Kreta, który zapewniłby Calineczce dostatni byt. Nie było to spełnieniem marzeń maleńkiej, wrażliwej i delikatnej Calineczki, lecz przez wrodzoną skromność i wdzięczność za przygarnięcie nie umiała odmówić gospodarnej i pracowitej gospodyni.

Dopiero uratowana od zguby Jaskółka, którą Calineczka pielęgnowała i troskliwie opiekowała się w czasie choroby, wskazała jej drogę do wolności. Uniosła ją na swoich skrzydłach do pięknej krainy elfów – krainy wiecznej szczęśliwości, gdzie mieszkają istoty takie jak Calineczka. W nagrodę za uratowanie Jaskółki dziewczynka dostaje w prezencie to, o czym zawsze marzyła: parę skrzydeł. Oprócz optymistycznego przesłania spektaklu, mówiącego, że marzenia się spełniają, dodatkowymi walorami inscenizacji są gra aktorka, przyjemna muzyka z nowoczesnymi elementami i scenografia.

Autor: Hans Christian Andersen
Reżyseria: Artur Hofman
Scenografia: Jerzy Rudzki
Kostiumy: Jerzy Rudzki
Muzyka: Ryszard Szremeta
Zdjęcia: Jacek Knopp
Choreografia: Tomasz Gołębiowski