Teatr Telewizji TVP

Serce

Telewizyjna, teatralna adaptacja legendarnej książki „Serce" Amicisa, która została przetłumaczona na wiele języków i weszła do kanonu światowej literatury dziecięcej. Jak głosi anegdota, książka powstała w ciągu czterech miesięcy, jako odpowiedź na głos serca.

„Serce” przybrało postać dziennika „ucznia trzeciej klasy szkoły municypalnej” w Turynie. Narratorem i jednocześnie głównym bohaterem jest więc 11-letni chłopiec. Autor adaptacji telewizyjnej i zarazem reżyser, Roland Rowiński, skondensował akcję, przedstawiając jeden dzień z życia dorosłego już Henryka (Marek Bukowski).

Bohater wraca z wojny do domu, przypadkiem odnajduje swój dziennik z czasów dzieciństwa. Lektura przywołuje wspomnienia.

W scenach retrospektywnych, w których obok zawodowych aktorów grają dzieci, pojawiają się najbardziej charakterystyczne postaci z książki Amicisa – rodzice Henryka (Anna Dymna i Piotr Machalica), mądry i dobry nauczyciel, zawsze wesoły Coretti (Nikodem Kotowski), syn handlarza drewnem i dzielny Precossi (Mariusz Urbański), syn pijaczyny – kowala, biedak Crossi, poczciwy olbrzym Garonne (Rafał Wojda), posępny Franti (Jakub Tolak) i pełen wdzięku prymus Derossi (Jan Sklepkowski).

Sekwencje szkolne, malownicze i nastrojowe, ilustrowane specjalnie skomponowaną muzyką, najlepiej oddają szczególny klimat opowieści Amicisa. Może więc "Serce", które należało do ulubionych lektur rodziców i dziadków, poprzez telewizyjną scenę dotrze do wyobraźni również dzisiejszych "młodszych nastolatków".

Autor: Edmondo de Amicis

Scenariusz i reżyseria: Roland Rowiński
Zdjęcia: Ryszard Lenczewski
Muzyka: Marek Bychawski
Scenografia: Andrzej Przedworski
Kostiumy: Ewa Krauze
Rok produkcji: 1994
Czas trwania: 49 min