Teatr Telewizji TVP

Zakład karny – o stówę

Sztuka Marty Guśniowskiej w reżyserii Piotra Kurzawy. Spektakl z 2017 roku został zrealizowany w ramach TEATROTEKA Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych.

Przewrotna groteska o zakładzie karnym, który staje się azylem wolności. Bohater odwiedzający w więzieniu swego brata, stopniowo odkrywa tajemnicę tego dziwnego miejsca. Okazuje się, że przebywający tam skazani to ludzie, którzy dobrowolnie wybrali pobyt w odosobnieniu. 


Obowiązujący regulamin i organizowane zajęcia resocjalizacyjne, dają im poczucie sensu i porządku, których na próżno szukać w rzeczywistości poza murami. Zaś izolacja od trudów życia codziennego z jego aspektami ekonomicznymi i politycznymi pozwala odzyskać wewnętrzny spokój i poczucie wolności. Czy jednak ta utopijna wizja zaprogramowanej i narzuconej „wolności” nie staje się w rzeczywistości jeszcze jedną formą społecznego ucisku? 

Sztuka zdobyła III Nagrodę w konkursie Stowarzyszenia Autorów ZAiKS i WFDiF na utwór dramatyczny dla TEATROTEKI. Spektakl otrzymał Nagrodę Specjalną Jury w kategorii Comedy - Black / Dark na międzynarodowym festiwalu World Fest Houston w 2019 roku. 

Autorka: Marta Guśniowska 
Reżyseria: Piotr Kurzawa 
Zdjęcia: Łukasz Gutt PSC 
Scenografia: Ewa Gdowiok 
Kostiumy: Zofia Ufnalewska 
Muzyka: Paweł Szamburski 

Obsada: Bartłomiej Firlet (Narrator), Aldona Jankowska (Matka), Philippe Tłokiński (Brat), Antoni Ostrouch (Naczelnik), Adam Biedrzycki (Strażnik), Włodzimierz Press (Staruszek 1), Krzysztof Strużycki (Staruszek 2), Michał Breitenwald (Staruszek 3), Andrzej Glazer (Bibliotekarz), Krzysztof Krupiński (Kaowiec), Tomira Kowalik (Sąsiadka), Elżbieta Romanowska (Pielęgniarka) 

Czas: 54 minuty 

PREMIERA TV: 2022