Teatr Telewizji TVP

Zakładnicy

Zrealizowany przez TVP Kielce spektakl w reżyserii Jacka Sołtysiaka powstał na podstawie sztuki teatralnej Piotra Jachowicza.

Zdesperowane, nastoletnie rodzeństwo napada na lombard. Uciekając z łupem, trafiają na przechodzący ulicą patrol policji. Bez zastanowienia wpadają do sąsiadującego z lombardem sklepu z lampami. Wszystkim obecnym każą położyć się na podłodze, co nie dzieje się bez przeszkód. 


Już w tej pozornie prostej czynności dają się poznać zakładnicy. Każdy z nich ma inny problem i inny sposób podejścia do sprawy. Młodzi przestępcy i zakładnicy tkwią w zamkniętym sklepie, otoczeni policją, która apeluje o rozsądek i poddanie się przestępców. Ci jednak nie mają takiego zamiaru. Jeśli ich żądania zostaną spełnione, żadnemu z zakładników nie stanie się krzywda. Wspólnie spędzony czas coraz bardziej ośmiela we wzajemnej relacji obie strony. W końcu wszyscy w sklepie jadą w wielu sprawach na tym samym wózku, więc takie decyzje, jak co mają zjeść, czego się napić, podejmują już razem. 

Kiedy pojawia się pomysł zażądania samochodu, którym będą chcieli uciec przestępcy, okazuje się, że większość zakładników również chce wziąć udział w tej ucieczce, bowiem zaczynają dostrzegać pewne korzyści dla siebie, nieoczekiwanie płynące z tej wyjątkowej sytuacji, która wcale nie musi oznaczać straty, a wręcz odwrotnie. A im dłużej to potrwa tym lepiej...

Scenariusz: Piotr Jachowicz i Jacek Sołtysiak 

Reżyseria: Jacek Sołtysiak 
Zdjęcia: Jacek Fabrowicz 
Scenografia: Anna Seitz-Wichłacz 
Kostiumy: Khava Soldaeva, Marta Ajzelt 
Muzyka: Filip Kuncewicz 
Montaż: Sławomir Filip PSM 

Obsada: Tomasz Sapryk (Podkomisarz Zenon Parol) Agata Bykowska (Negocjatorka Danuta Święcicka), Aleksandra Przesław (Iza Krężel), Piotr Nowak (Roman), Piotr Ligienza (Leszek). Izabela Baran (Basia), Przemysław Predygier (Marian), Daniel Guzdek (Igor), Klaudia Janas (Gangster mniejszy), Rafał Kowalski (Gangster większy), Karina Seweryn (Anna), Tomasz Gęsikowski (Tato), Jakub Mazurek (Arkadiusz Dbanek), Martyna Kliszewska (Krystyna), Bogdan Kokotek (Asystent Podkomisarza Zenona Parola) Jacek Sołtysiak (Pilot), Szymon Ocicki (Syn Zenona Parola) 

Premiera: KCK Kielce, 13.06.2021

Czas: 82 minuty