Teatr Telewizji TVP

Życie jest snem

Calderon de la Barca pisał „Życie jest snem” w niebezpiecznych czasach inkwizycji. Z troski o własne życie przeniósł akcję utworu do odległej, egzotycznej krainy, jaką jest... Polska. Spektakl zaliczony do Złotej Setki Teatru Telewizji.

Calderon de la Barca (1600-81) pisał „Życie jest snem” w niewesołych czasach. Jego rodzinną Hiszpanię tyranizowała wszechwładna inkwizycja. Wielu domniemanych heretyków, bluźnierców i wyznawców szatana ginęło na stosach lub w salach tortur. Kto chciał parać się piórem, musiał uważać na każde słowo. Najbezpieczniej było uciekać w symbolizm i alegorię, ironię i krytykę współczesności oblekać w szaty baśni, łączyć różne tematy, jawę mieszać ze snem. A gdyby i to nie wystarczało, akcję utworu należało przenieść do jakiejś odległej, egzotycznej krainy, by opisywane wydarzenia zyskały należyty wymiar abstrakcji. Tak uczynił m.in. Calderon w swym arcydramacie „Życie jest snem”. Wypadki, o których mowa w tej sztuce, rozgrywają się bowiem w... Polsce. Po śmierci Eustorgia III panuje tu Basilio - władca uczony, znawca astrologii. Gwiazdy objawiły mu, że jego syn będzie okrutnikiem i zrzuci z tronu ojca. Ostrożny król buduje więc wieżę w pobliżu stolicy i zamyka w niej swego następcę. Segismundo żyje w więzieniu jak zwierzę. Jego ojciec zadbał jednak, by otrzymał staranne wykształcenie. Być może gwiazdy się myliły? Basilio postanawia poddać syna próbie. Uśpionego Segismunda podwładni królewscy przenoszą do pałacu. Gdy młodzieniec się budzi, wszyscy oddają mu hołdy należne następcy tronu. Tymczasem Basilio obserwuje i czuwa. Jeśli Segismondo okaże się człowiekiem prawym – zostanie jego następcą. Jeśli nie – resztę życia spędzi przykuty do łańcucha.

czas: 119 min, scenografia: Jerzy Juk - Kowarski, muzyka: Stanisław Radwan, występują: Jerzy Binczycki (Basilio), Krzysztof Globisz (Segismundo), Jerzy Radziwiłowicz (Astolfo), Aleksander Fabisiak (Clotaldo), Jerzy Grałek (Clarin), Danuta Maksymowicz (Estrella), Dorota Pomykała (Rosaura), Jan Korwin Kochanowski (Sługa I), Andrzej Kozak (Sługa II), Jan Monczka i Edward Żentara (Żołnierze), Adam Romanowski i Antoni Żukowski (Strażnicy), przekład: Jarosław Marek Rymkiewicz, realizacja TV: Stanisław Zajączkowski, adaptacja: Jarosław Marek Rymkiewicz, Układ walk: Konrad Dębogórski,

Życie jest snem