Teatr Telewizji TVP

Tajny agent

Dramat Josepha Conrada Korzeniowskiego w reżyserii Krzysztofa Zaleskiego. Spektakl zrealizowany w 2006 roku.

Koniec XIX wieku w Londynie. Anarchista Alfred Verloc jest rosyjskim agentem. Na zlecenie ambasady Rosji ma przeprowadzić zamach bombowy na obserwatorium Greenwich.

Praca w królewskim obserwatorium w Greenwich za dnia nigdy nie była zbyt emocjonująca. Nocami naukowcy wpatrywali się w niebo, poszukując nowych ciał niebieskich, w świetle słońca dokonywali żmudnych obliczeń. Tym też zajmowali się 15 lutego 1894 roku. Jednak po południu, kwadrans przed szóstą, spokój badaczy zakłócił huk eksplozji. Na zewnątrz, w otaczającym placówkę parku, grupka gapiów zebrała się wokół ciężko rannego człowieka. Ślady krwi na śniegu wskazywały, że gdy mężczyzna próbował podłożyć bombę pod murem obserwatorium, nastąpiła przedwczesna detonacja. Niedoszły zamachowiec, zidentyfikowany przez policję jako Francuz Martial Bourdin, nie przeżył tego wypadku, zabierając do grobu tajemnicę ataku na królewskie obserwatorium.

Wiele lat później ta historia zainspirowała Josepha Conrada. Urodzony w głębi Rosji w 1857 roku syn polskich zesłańców stał się jednym z najbardziej cenionych angielskich pisarzy epoki. Światową sławę przyniosły mu powieści „Lord Jim”, „Jądro ciemności” i „Tajfun”. Z twórczości Conrada wielokrotnie natchnienie czerpali reżyserzy, wśród nich Alfred Hitchcock, Francis Ford Coppola i Andrzej Wajda.

Akcja „Tajnego agenta” rozgrywa się pod koniec XIX wieku. W domu Alfreda Verloca, drobnego londyńskiego sklepikarza, regularnie zbierają się angielscy anarchiści. Zawzięcie dyskutują o wizjach nowego świata, dzielą się doświadczeniami. Verloc to również anarchista – ale skrywa jeszcze jeden sekret. A nawet dwa. Od wielu lat jest rosyjskim agentem, zarazem współpracuje z angielską policją, wydając w ręce sprawiedliwości swych kompanów-terrorystów. Wiedzie spokojne na pozór życie u boku swojej żony, Minnie. Mieszka z nimi także upośledzony brat kobiety Steve, którym troskliwa Minnie stale się opiekuje, oraz matka Minnie i Steve'a.

Zwierzchnik Verloca, pracownik rosyjskiej ambasady Vladimir, wyznacza agentowi nowe zadanie. Alfred ma przeprowadzić zamach bombowy. Uderzenie w obserwatorium Greenwich winno zmusić Brytyjczyków przerażonych wizją ataków terrorystycznych do podjęcia ścisłej współpracy z rządem cara. Szantażowany Verloc zgadza się podłożyć bombę. Wpada na pomysł, aby do tego celu wykorzystać pozostającego poza wszelkimi podejrzeniami Steve`a. Wkrótce dojdzie do tragedii, która pociągnie za sobą nie tylko tę jedną ofiarę.

Obsada: Krzysztof Globisz (Verloc), Anna Dereszowska (Winnie), Ewa Kasprzyk (Matka), Wojciech Solarz (Steve), Mariusz Benoit (Heat), Marcin Troński (Komisarz), Krzyszfof Kolberger (Profesor), Paweł Małaszyński (Ossipon), Szymon Bobrowski (Vladimir), Marek Barbasiewicz (Sir Ethelred), Wanda Koczeska (Pani Anna), Mariusz Bonaszewski (Michaelis), Krzysztof Wieczorek (Yundt), Dariusz Biskupski (Posterunkowy), Jacek Domański (Policjant), Piotr Kozłowski (Gość), Natalia Sierocka (Dama)

Czas: 69 min
Autor: Joseph Conrad
Przekład: Agnieszka Glinczanka
Adaptacja: Michał Komar
Reżyseria: Krzysztof Zaleski
Zdjęcia: Jacek Petrycki

PREMIERA 9 stycznia 2006