Teatr Telewizji TVP

Król Edyp, reż J. Raginis-Królikiewicz

Klasyczna tragedia Sofoklesa w nowej wersji Jacka Raginisa-Królikiewicza.

Tę sztukę napisaną przez Sofoklesa prawie dwa i pół tysiąca lat temu, Arystoteles nazwał „najpiękniejszą tragedią”. Dramat zaliczany jest do arcydzieł literatury ze względu na uniwersalne przesłanie i walory literackie. 


Nad Edypem wisi klątwa od, której nie może się uwolnić, a jej piętno ciąży również na jego potomstwie. Tragedia ukazuje człowieka, który całe życie uciekał przed przeznaczeniem, aż w końcu zaakceptował swój los oraz jego konsekwencje biorąc pełną odpowiedzialność za swoją zbrodnię i wymierzając sobie karę i pokutę. Powtarzającym motywem spektaklu jest epidemia, które ogarnia całe miasto i niszczy szczęście Edypa oraz jego rodziny. ​ Problemy wielkości i upadku człowieka, jego wolności i ograniczeń, podjęte w „Królu Edypie”, są niezwykle aktualne w dzisiejszych czasach.​

Spektakl Jacka Raginisa-Królikiewicza rozgrywa się w świecie, który łączy w sobie cechy starożytności, teraźniejszości i przyszłości. Na wskroś nowoczesne wnętrza łączą się z antyczną stylizacją. Przedstawienie zrealizowano we wnętrzu Orientarium w Ogrodzie Zoologicznym w Łodzi. Istotną rolę w przedstawieniu odgrywa muzyka autorstwa młodego kompozytora Antoniego Wojnara. Część partii dialogowych została wyśpiewana lub wyrażona w formie melorecytacji. 

Autor: Sofokles 
Przekład: Robert Chodkowski 
Scenariusz telewizyjny i reżyseria: Jacek Raginis-Królikiewicz 
Scenografia: Justyna Elminowska 
Kostiumy: Katarzyna Adamczyk 
Zdjęcia: Andrzej Musiał 
Muzyka: Antoni Wojnar 
Montaż: Szymon Sabarański

Obsada: Marek Nędza (Edyp), Agnieszka Wosińska (Jokasta), Mariusz Jakus (Kreon), Lech Łotocki (Tejrezjasz), Marcin Czarnik (Koryfeusz), Sławomir Sulej (Posłaniec), Mariusz Saniternik (Sługa), Chór Tebańczyków: Patryk Ignaczak, Mateusz Krautwurst, Kamil Bijoś, Kacper Andrzejewski, Tadeusz Seibert, Bartosz Deryło, Wojciech Kidoń (Bębniarz), Eliza Sondaj (Antygona), Marta Pacella (Ismena), Szymon Kukla (Eteokles), Sebastian Dela (Polinejkes), Marcin Włodarski (Lajos) oraz Zuzanna Cyran (Młoda Jokasta), Adam Sułek (Chłopiec), Michał Floriańczyk (Fotograf), Strażnicy Lajosa: Dawid Jędrzejczak, Jan Seweryn, Przyboczni Edypa: Szymon Kędzielawski, Vlad Kyryliuk, Dawid Frydkiewicz, Służki Jokasty: Klaudia Michalik, Iga Biaduń, Strażnicy: Michał Lachowski, Ernest Markiewicz, Antoni Mazanowski (Mały Edyp)