Teatr Telewizji TVP

Made in Poland

Autorski spektakl Przemysława Wojcieszka. Dokonana w 2005 roku rejestracja przedstawienia Teatru im. H. Modrzejewskiej w Legnicy.

Była to pierwsza od lat bezpośrednia transmisja przedstawienia teatralnego, wystawionego przez Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy. Spektakl odbył się w nieczynnym magazynie na osiedlu Piekary. Transmisję zaprezentowała TVP Kultura.

„Made in Poland” wrocławskiego filmowca Przemysława Wojcieszka, pełen goryczy i ironii portret współczesnej Polski, zrealizowany na Scenie na Piekarach legnickiego teatru, okazał się jednym z najgłośniejszych spektakli sezonu. Nagrodzono go m.in. Laurem Konrada na Festiwalu Interpretacje w Katowicach oraz I nagrodą Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Sztuka opowiada o młodym człowieku, w którym jest tyle samo złości na świat, ile wrażliwości na przejawy zła, które widzi wokół. Boguś (w tej roli niezwykle sugestywny Eryk Lubos, znany z serialu „Oficer”, na co dzień aktor wrocławskiego Teatru Współczesnego), 16-latek z ponurego blokowiska, przeżywa pierwszy w życiu bunt przeciw całemu światu.

Wściekły na wszystko, przekonany, że „Bóg zdechł”, porzuca szkołę i ministranturę, i z metalową rurą w garści postanawia zrobić rewolucję, założyć organizację terrorystyczną. Nienawidzi siebie i innych. Frustrację i złość wyładowuje na zaparkowanych w okolicy samochodach.

Pech chce, że jeden z nich, luksusowy lexus, właśnie przejęli za długi bezwzględni windykatorzy: Fazi i Grześ, którym towarzyszy stawiająca pierwsze kroki w tym fachu Karina, windykacyjna „aspirantka”. Dają oni skopanemu do krwi Bogusiowi dwie doby na zdobycie 20 tys. złotych potrzebnych na pokrycie strat.

Boguś pieniędzy nie ma: jest na utrzymaniu matki, pracownicy gazowni, samotnie wychowującej syna. Bezradny i trochę wystraszony idzie zwierzyć się ze swoich dylematów swemu mistrzowi, Wiktorowi, nauczycielowi wyrzuconemu ze szkoły za pijaństwo. Ten nie do końca rozumie rozterki chłopaka, radzi mu poszukać sobie jakiejś roboty. Ale gdy windykatorzy znów dopadną Bogusia, bez namysłu stanie w jego obronie, podobnie jak miejscowy ksiądz Edmund, określany „na blokach” ksywką Archiwum X, bo jako misjonarz w Afryce, ciężko chory, na pół umierający, ujrzał Chrystusa. Do wiary w Niego chce znów przekonać Bogusia.

I ci właśnie ludzie: cierpliwy, mądry nauczyciel, pełen dobrej woli ksiądz, kochająca matka, a także obdarzająca Bogusia młodzieńczym, nieśmiałym uczuciem Monika pomogą mu wyjść z opresji. Na jak długo?

O dramacie Przemysława Wojcieszka recenzent „Gazety Wyborczej” napisał: „To jedna z najciekawszych polskich sztuk o pokoleniu no future. Wojcieszek pokazuje pułapkę ślepej anarchii, w którą wpada główny bohater. Rozbijanie samochodów i budek telefonicznych nie rozwiązuje żadnego z problemów, przeciwnie, tworzy nowe”. Już pierwsza emisja spektaklu (w TVP Kultura) stała się okazją do zaprezentowania jakże aktualnej sztuki, próbującej nazwać i pokazać problemy, którymi żyje Polska zapyziałych osiedli, gdzie króluje przemoc, a bezrobocie i alkohol wyznaczają styl życia.

Wystawienie „Made in Poland” to także pretekst do ukazania działalności teatru w Legnicy, który pod dyrekcją Jacka Głomba zyskał miano jednego z najciekawszych miejsc na teatralnej mapie kraju. Od początku ideą Teatru im. Heleny Modrzejewskiej jest wychodzenie w przestrzenie pozateatralne.

Twórcy deklarują: „Chcemy mówić z wami o teatrze, którego sceną jest miasto w tym znaczeniu, że teatr podbija różne przestrzenie – starą halę fabryczną, zrujnowane kino, zniszczoną salę teatralną, kościół, zamkowy dziedziniec. (...) Tak teatr przekracza granicę sztuki i staje się rzeczą społeczną”. W przypadku „Made in Poland” nową przestrzenią stał się nieczynny magazyn na osiedlu Piekary – blokowisku typowym dla wielu polskich miast.

Autor: Przemysław Wojcieszek
Reżyseria: Przemysław Wojcieszek
Współpraca reżyserska: Katarzyna Majewska
Realizacja telewizyjna: Józef Kowalewski
Scenografia: Małgorzata Bulanda
Muzyka: Bartek Straburzyński 


Obsada: Eryk Lubos (Boguś rewolucjonista), Anita Poddębniak (Irena, matka Bogusia), Przemysław Bluszcz (Fazi, szef windykatorów), Paweł Wolak (Grześ, drugi windykator), Joanna Gonschorek (Karina, windykator aspirant), Tomasz Radawiec (Emil, ochroniarz), Justyna Pawlicka (Monika, siostra Emila), Janusz Chabior (Wiktor, nauczyciel), Małgorzata Urbańska (Marianna, żona Wiktora), Bogdan Grzeszczak (Edmund, ksiądz), Ewa Galusińska (Anka, eks-dziewczyna Bogusia; kelnerka), Tadeusz Ratuszniak (Witold, dłużnik; Andrzej, nowy chłopak Anki), Lech Wolczyk (Mężczyzna)  

PREMIERA - transmisja na żywo z Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy: 20 września 2005