Teatr Telewizji TVP

Ja, Michał Montaigne

Sztuka Józefa Hena w reżyserii Grzegorza Warchoła. Spektakl z 1993 roku.

Michał z Montaigne w wyobraźni widzów pozostanie już na zawsze związany z odtwórcą tej postaci - prorokowała recenzentka spektaklu w Teatrze Polskim, po premierze sztuki Józefa Hena w maju 1984. Po dziesięciu latach Gustaw Holoubek jeszcze raz zmierzył się z tą rolą, w inscenizacji telewizyjnej.

„Ja, Michał z Montaigne" to autoadaptacja obszernej monografii poświęconej autorowi „Prób". Zarówno dzieło XVI-wiecznego pisarza i myśliciela, jak też książka Hena, obficie przywołująca cytaty z Montaigne'a, to lektura frapująca, chociaż nie dla wszystkich. „Dopiero po czterdziestce, jeśli ktoś weźmie książkę Montaigne'a i położy na nocnym stoliku, z pewnością czyta ją dla przyjemności"  – mówił pisarz w wywiadzie.

W sztuce stary Montaigne bawi się w teatr domowy. Przygotowuje przedstawienie o samym sobie i gra w nim siebie.Przypomina własną przeszłość, a zarazem najbardziej dramatyczne epizody z historii Francji – noc św. Bartłomieja, walki hugonotów i katolików, upadek Walezjuszy, zwycięstwo Henryka Burbona. Nie waha się też odsłonić sfery bardzo intymnej prywatności. Jego partnerką w osobliwym spektaklu jest Margaryta (Joanna Trzepiecińska), dziewczyna, którą pokochał u schyłku życia.

Autor: Józef Hen
Reżyseria:
Grzegorz Warchoł
kostiumy:
Irena Biegańska,
zdjęcia:
Witold Adamek,

Obsada:
Gustaw Holoubek (Michał z Montaigne), Joanna Trzepiecińska (Margeryta), Piotr Machalica (Piotr), Ewa Dałkowska (Franciszka), Katarzyna Tatarak (Leonora), Krystyna Tkacz (Ochmistrzyni), Stanisław Brudny (Służący), Hanna Stankówna (Katarzyna Medycejska), Krzysztof Stelmaszyk (Nawarra), Grzegorz Wons (Karol IX), Marek Bukowski (Henryk III), Marcin Troński (Gwizjusz), Agnieszka Kotulanka (Koryzanda), Marek Barbasiewicz (Ojciec Fabri), Zygmunt Sierakowski (Komendant), Sławomir Orzechowski (Duplessis), Tomasz Sapryk (Kapitan), Bartek Topa (Posłaniec) oraz Dorota Chotecka, Stanisław Banasiuk, Tomasz Jarosz, Andrzej Ozga, Radosław Pazura, Paweł Wiszniowski, Grzegorz Klein.
czas: 82 min

Dekoracje: Magdalena Kuszczyk,