Teatr Telewizji TVP

A i B – Anders i Begin

Widowisko teatralne, zrealizowane na podstawie tekstu Harveya Sarnera, żydowskiego pisarza, zamieszkałego w Izraelu i USA. Spektakl wyreżyserowany przez Stefana Szlachtycza miał premierę w 1994 roku.

Trzon fabularny sztuki nie jest zbyt oryginalny: fikcyjne spotkanie dwu wybitnych ludzi, wywodzących się z odmiennych kultur i narodowości. U Sarnera są to polski generał Władysław Anders i żydowski polityk Menachem Begin. Miejscem spotkania jest Londyn. Rzecz dzieje się niedługo po zakończeniu II wojny światowej. Za oknami hotelu, w którym rozmawiają dwaj bohaterowie, trwa jeszcze defilada zwycięzców. Anders i Begin dyskutują na temat ideologii, polityki oraz wzajemnych stosunków polsko – żydowskich. Padają nazwiska znanych osobistości, przywoływane są konkretne wydarzenia z niedawnej przeszłości.

Pasjonująca wymiana poglądów, nieraz trudna dla obu stron, prowadzi jednak do wyjaśnienia wzajemnych animozji i uprzedzeń. Rozmowę wieńczy symboliczne pojednanie. W dyskusję dwóch antagonistów reżyser dyskretnie wplótł elementy poetyckiej stylizacji oraz materiały dokumentalne, dotyczące Andersa i Begina.

Autor: Harvey Sarner

Przekład: Wojciech A. Wierzewski 
Reżyseria: Stefan Szlachtycz
Scenografia: Andrzej Trześniewski
Kostiumy: Zofia Ziffer-Korzeniowska 
Zdjęcia: Andrzej Trześniewski,
Realizacja TV: Dariusz Migalski

Obsada: Piotr Fronczewski (Anders), Henryk Talar (Begin)

czas: 77 min