Teatr Telewizji TVP

Dama z łasiczką

Zainspirowany życiem Simony Kossak dramat Elżbiety Chowaniec. Spektakl w reżyserii Katarzyny Łęckiej powstał w 2018 roku w ramach projektu TEATROTEKA Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych.

Sztuka inspirowana jest biografią Simony Kossak, jednak przedstawione w niej wydarzenia nie miały odzwierciedlenia w rzeczywistości i są wytworem wyobraźni autorki. Simona Kossak to postać niezwykła. Ostatnia z malarskiego rodu Kossaków, córka Jerzego, wnuczka Wojciecha, prawnuczka Juliusza – wielkich polskich pejzażystów i batalistów. Nie spełniła pokładanych w niej rodzinnych nadziei, po pierwsze nie była chłopcem, nie została też malarzem, „czwartym Kossakiem”. Wybrała własną, niezwykłą drogę. Wyjechała z Krakowa, by ponad trzydzieści lat żyć w drewnianej leśniczówce pośrodku Puszczy Białowieskiej, bez wody i prądu. Była naukowcem, ekologiem, autorką filmów i pogadanek radiowych.

Dramat Elżbiety Chowaniec nie jest sztuką biograficzną. To raczej poetycka przypowieść o szukaniu własnego miejsca w świecie, o buncie, o prawie do bycia sobą wbrew wszystkim i przeciw wszystkiemu. To przypowieść o kobiecie, która w praktyce wcielała wyznawaną przez siebie prawdę o konieczności współistnienia człowieka i przyrody. Całkowicie oddana swojej pasji, próbująca w świecie zwierząt i roślin odnaleźć swoje miejsce, którego nie umiała odnaleźć wśród ludzi.

Spektakl zdobył nagrodę Gold Remi w kategorii Biographical or Autobiographical na międzynarodowym festiwalu World Fest Houston w 2019 roku.

Autorka: Elżbieta Chowaniec
Reżyseria: Katarzyna Łęcka
Zdjęcia: Witold Płóciennik PSC
Scenografia: Paweł Dobrzycki
Kostiumy: Oliwia Waligóra
Muzyka: Łukasz Pieprzyk

Obsada: Anna Grycewicz (Simona), Jerzy Schejbal (Ojciec), Lidia Bogaczówna (Matka), Sylwia Juszczak (Gloria), Dominik Łoś (Fotograf), Anna Korzeniecka (Kucharka)