Teatr Telewizji TVP

Ferdydurke, reż. A. Moś-Kerger

Sceniczna adaptacja powieści Witolda Gombrowicza. Przedstawienie w Teatrze Powszechnym im. Jana Kochanowskiego w Radomiu wyreżyserowała Alina Moś-Kerger.

„Ferdydurke” jest powieścią opartą na faktach. I potwierdzi to rozmowa z każdym myślącym trzydziestolatkiem. Wystarczy zapytać kim jest, jak to się stało, że jest tym kim jest, czy w ogóle potrafi to doprecyzować, czego jest w życiu pewien, a czego na pewno pewien nie jest. Tu nie ma bezpodstawnych rozważań, wydumanej filozofii, to są potwierdzone fakty. Tak jest w powieści i tak jest w radomskiej inscenizacji, stworzonej przez grupę wiekiem mniej lub bardziej oscylującą wokół trzydziestki. Inscenizacji budowanej na faktach właśnie, na uniwersalności, na gębie stworzonej nam, budującym. 


Sam Gombrowicz komentował, że głównym problemem „Ferdydurke” jest problem formy. Człowiek nigdy nie jest sobą, traci autentyczność, popada w kolejne narzucane przez innych ludzi formy, ale też sam jest ich twórcą. Formą będzie więc sposób bycia, czucia, myślenia, mówienia i działania. I nie ma znaczenia wiek, epoka, miejsce, płeć, warstwa społeczna, nie ma ucieczki przed formą. 

Spektakl nie doprecyzowuje miejsca ani czasu akcji, posługuje się ascetycznymi formami scenograficznymi, zbudowany jest na aktorstwie, ruchu, a przede wszystkim – na gombrowiczowskim słowie. Uwięziony na scenie Józio nie potrafi z niej zejść, a im więcej pojawia się na niej postaci, im więcej dobiega tam głosów, w tym ciaśniejszy chwytają go klincz. A jednocześnie mimo absurdu, groteski, filozoficznych dygresji, twórcy chcą pokazać proste relacje międzyludzkie: między kolegami, między nauczycielem a uczniami, między członkami tej samej rodziny, między zlecającymi i usługodawcami. To są proste relacje, bo od czasu Gombrowicza niewiele się nie zmieniło. 

Premiera w radomskim teatrze odbyła się w październiku 2018 roku.

Autor: Witold Gombrowicz 

Adaptacja i reżyseria: Alina Moś-Kerger 
Scenografia: Natalia Kołodziej 
Muzyka: Łukasz Matuszyk 

Obsada: Mateusz Paluch (Józio), Przemysław Bosek (Syfon), Agnieszka Grębosz (Młodziakowa, Walek, Wałkiewicz), Adam Majewski (Profesor Piórkowski, Kopyrda, Zygmunt), Mateusz Michnikowski (Pimko, Wuj Kocio), Natalia Samojlik (Gałkiewicz, Ciocia Hurlecka), Joanna Zagórska (Zuta, Zosia), Michał Węgrzyński (Miętus)

Premiera teatralna w 2018 r.; w Teatrze Telewizji – 11.10. 2022