Teatr Telewizji TVP

Apollo z Bellac, reż. A. Wieczur

Jednoaktowa, komediowa sztuka Jeana Giraudoux należy do klasyki światowej literatury. Spektakl „na żywo” w reżyserii Anny Wieczur.

Dramat opowiada historię Agnieszki, która w Muzeum Wynalazków spotyka tajemniczego nieznajomego. Po krótkiej rozmowie mężczyzna zdradza jej tajemnicę powodzenia u mężczyzn. Agnieszka stosuje tę metodę wobec całego otoczenia, co sprawia, że świat wokół niej nabiera blasku. 


Wystawiona w 1958 roku sztuka, w reżyserii i z udziałem Adama Hanuszkiewicza oraz m.in. Kaliny Jędrusik i Jacka Woszczerowicza, była pierwszym zarejestrowanym i zachowanym przedstawieniem Teatru Telewizji. Jego powtórzenie w formie spektaklu na żywo w reżyserii Anny Wieczur będzie uświetnieniem obchodów 70-lecia Telewizji Polskiej. 

Jak pisze sama reżyserka „sztuka ta opowiada o potrzebie piękna i miłości, a w najnowszej inscenizacji akcent jest położony na uniwersalność i aktualność tego tematu. Porusza mnie założenie, że każdy z nas kryje w sobie jakąś tajemnicę, która w sposób bezpośredni łączy nas z samym pięknem i każdy, w skrytości ducha, wierzy, że jest piękny i tego potwierdzenia wypatruje z utęsknieniem w oczach innych”.

Autor: Jean Giraudoux 
Reżyseria: Anna Wieczur 
Scenografia i kostiumy: Katarzyna Adamczyk 
Realizacja tv: Marek Bik 
Muzyka: Ignacy Zalewski 

Obsada
: Monika Pikuła (Agnieszka), Przemysław Stippa (Pan de Bellac), Jarosław Gajewski (Dyrektor), Anna Sroka-Hryń (Teresa), Natalia Stachyra (Panna Chevredent), Sławomir Orzechowski (Woźny), Robert Majewski (Sekretarz generalny), Henryk Niebudek (Pan de Cracheton), Piotr Kamiński (Pan Rasemutte), Paweł Kamiński (Pan Schultze)