Teatr Telewizji TVP

Apollo z Bellac, reż. A. Wieczur

Jednoaktowa, komediowa sztuka Jeana Giraudoux należy do klasyki światowej literatury. Spektakl „na żywo” w reżyserii Anny Wieczur.

Autor: Jean Giraudoux
Reżyseria: Anna Wieczur
Scenografia i kostiumy: Katarzyna Adamczyk
Realizacja tv: Marek Bik
Muzyka: Ignacy Zalewski
Obsada: Monika Pikuła (Agnieszka), Przemysław Stippa (Pan de Bellac), Jarosław Gajewski (Dyrektor), Anna Sroka-Hryń (Teresa), Natalia Stachyra (Panna Chevredent), Sławomir Orzechowski (Woźny), Robert Majewski (Sekretarz generalny), Henryk Niebudek (Pan de Cracheton), Piotr Kamiński (Pan Rasemutte), Paweł Kamiński (Pan Schultze)

Dramat opowiada historię Agnieszki, która w Muzeum Wynalazków spotyka tajemniczego nieznajomego. Po krótkiej rozmowie mężczyzna zdradza jej tajemnicę powodzenia u mężczyzn. Agnieszka stosuje tę metodę wobec całego otoczenia, co sprawia, że świat wokół niej nabiera blasku. 


Wystawiona w 1958 roku sztuka, w reżyserii i z udziałem Adama Hanuszkiewicza oraz m.in. Kaliny Jędrusik i Jacka Woszczerowicza, była pierwszym zarejestrowanym i zachowanym przedstawieniem Teatru Telewizji. Jego powtórzenie w formie spektaklu na żywo w reżyserii Anny Wieczur będzie uświetnieniem obchodów 70-lecia Telewizji Polskiej. 

Jak pisze sama reżyserka „sztuka ta opowiada o potrzebie piękna i miłości, a w najnowszej inscenizacji akcent jest położony na uniwersalność i aktualność tego tematu. Porusza mnie założenie, że każdy z nas kryje w sobie jakąś tajemnicę, która w sposób bezpośredni łączy nas z samym pięknem i każdy, w skrytości ducha, wierzy, że jest piękny i tego potwierdzenia wypatruje z utęsknieniem w oczach innych”.