Teatr Telewizji TVP

Zaklęte rewiry

Spektakl Adama Sajnuka na podstawie powieści Henryka Worcella opowiada historię wiejskiego chłopaka, który zatrudnia się jako pomywacz w hotelu „Pacyfik”.

Akcja rozgrywa się w latach 30. XX wieku w Krakowie. Młody chłopak wspina się po szczeblach kelnerskiej kariery. Restauracja, w której pracuje, staje się symbolem zamkniętego świata, rządzonego bezwzględnymi zasadami walki o pozycję i przetrwanie. 


Tekst Worcella, na podstawie którego powstał spektakl Adama Sajnuka, nie był wcześniej wystawiany na innych scenach. Jego inscenizacja opiera się na realistycznej fabule i błyskotliwych dialogach, a formą nawiązuje do performance’u. – Widzowie stają się nie tylko widzami, lecz także podglądaczami, sędziami wydarzeń, uczestnikami wyścigu szczurów – powiedział reżyser o roli publiczności w teatrze żywym. – Zmuszam w ten sposób odbiorców do głębszej refleksji i oceny. 

W realizacji telewizyjnej widownia zostanie powiększona o tysiące tych, którzy zasiądą przed telewizorami w dniu premierowej emisji. Ogromnym walorem „Zaklętych rewirów” jest to, że przedstawiony świat i wydarzenia z lat 30. ubiegłego wieku pozostają wciąż aktualne w kontekście współczesnej rzeczywistości, w której również ważne są hierarchiczne struktury i szalony pęd do kariery.

Autor: Henryk Worcell 

Adaptacja i reżyseria: Adam Sajnuk 
Scenografia i kostiumy: Katarzyna Adamczyk 
Zdjęcia: Marek Bik 
Muzyka: Igor Spolski, Michał Lamża 
Choreografia: Jarosław Staniek 

Obsada: Agata Piotrowska-Mastalerz (Michalina), Mateusz Banasiuk (Romek), Mariusz Drężek (Fornalski), Mateusz Znaniecki (Heniek), Sebastian Cybulski (Adaś), Marek Kossakowski (Taras), Jakub Snochowski (Jędrek), Bartosz Adamczyk (Synaj), Maciej Skuratowicz (Albin), Jerzy Połoński (Ugor), Stanisław Banasiuk (Rotmistrz, Żyd, Baron, Mecenas, Senator, Aktor) oraz instrumentaliści: Michał Lamża, Piotr Aleksandrowicz, Wojciech Gumiński, Andrzej Kwiatkowski 

Czas 80 minut 

PREMIERA 9.01.2023