Teatr Telewizji TVP

Dziewczęta z Nowolipek. Amelka

Czteroczęściowy spektakl na podstawie powieści Poli Gojawiczyńskiej przedstawia losy czterech dziewcząt, mieszkanek biednej warszawskiej dzielnicy Nowolipki. Utrzymany jest w formie opowieści tytułowej bohaterki o swoim życiu. Cykl w reżyserii Stanisława Wohla miał premierę w 1970 roku.

Bohaterką czwartej części jest Amelka, która wychodzi za mąż za niekochanego, ale bogatego aptekarza. Amelka poznaje urzędnika Michałowskiego, zachodzi w ciążę i dokonuje aborcji. Za namową matki decyduje się na bogate zamążpójście. Piękna i bogata, romansuje z wieloma mężczyznami. Amelka zakochuje się w Prowizorze, pracowniku apteki. Podając lek choremu mężowi, wsypuje do szklanki zbyt dużą dawkę. Mąż umiera. W trakcie rozprawy sądowej oskarżonej o otrucie Amelki wychodzi na jaw, że jej ukochany Prowizor spotyka się z inną kobietą. Po uniewinniającym wyroku Amelka przyznaje się do winy matce. Musi dalej tu żyć – i to jest dla niej największa kara.

Autor: Pola Gojawiczyńska
Adaptacja: Irena Bołtuć
Reżyseria: Stanisław Wohl
Scenografia: Xymena Zaniewska, Mariusz Chwedczuk
Realizacja TV: Barbara Borys-Damięcka

Obsada: Ewa Wiśniewska (Amelka), Elżbieta Kępińska (Frania), Emilia Krakowska (Kwiryna), Zofia Kucówna (Bronka), Elżbieta Wieczorkowska (Pani Raczyńska), Henryk Borowski (Aptekarz), Krzysztof Kowalewski (Prowizor), Teofila Koronkiewicz, Renata Kossobudzka, Teresa Marecka, Wiesława Niemyska, Barbara Rachwalska, Jolanta Zykun, Maria Żabczyńska, Andrzej Bogucki, Henryk Boukołowski, Kazimierz Dejunowicz, Andrzej Gawroński, , Zygmunt Hobot, Jan Koecher, Zbigniew Kryński, Stanisław Libner, Zygmunt Maciejewski, Gabriel Nehrebecki, Marian Opania, Sylwester Pawłowski, Leonard Pietraszak, Henryk Pijanowski, Zbigniew Zapasiewicz.