Teatr Telewizji TVP

Dziewczęta z Nowolipek. Bronka

Czteroczęściowy spektakl – zrealizowany na podstawie powieści Poli Gojawiczyńskiej – przedstawia losy czterech dziewcząt, mieszkanek biednej warszawskiej dzielnicy przy ulicy Nowolipki. Utrzymany jest w formie opowieści tytułowej bohaterki, która prezentuje historię swojego życia. Cykl w reżyserii Stanisława Wohla miał premierę w 1970 r. Sztuka zostanie wyemitowana 8 kwietnia o godz. 21.10 w TVP 1.

Bohaterką trzeciej części jest Bronka, zawsze ufna i życzliwa dla ludzi. Po skończeniu szkoły powszechnej uczęszcza na lekcje prowadzone przez panie z towarzystwa. Zakochuje się w koledze brata – Ignasiu. Jednak Ignaś przenosi się do Krakowa, a rodzice po wybuchu wojny wyjeżdżają w głąb Rosji. Osamotniona Bronka przeprowadza się do małego pokoiku na Pradze. Z obawy przed wyobcowaniem i życiem w pojedynkę wiąże się z różnymi mężczyznami. Przyjmuje pracę sekretarki. Pewnego dnia spotyka męża swojej szefowej, którym okazuje się być… Ignaś. Uczucie odżywa na nowo, lecz jej ukochany pomimo składanych wcześniej obietnic nie porzuca żony. Wychodząc ze spotkania z koleżankami, Bronka wpada pod samochód.


Autor: Pola Gojawiczyńska

Adaptacja: Irena Bołtuć

Reżyseria: Stanisław Wohl

Scenografia: Xymena Zaniewska, Mariusz Chwedczuk

Realizacja TV: Barbara Borys-Damięcka


Obsada: Zofia Kucówna (Bronka), Ewa Wiśniewska (Amelka), Elżbieta Kępińska (Frania), Emilia Krakowska (Kwiryna), Zbigniew Zapasiewicz (Ignaś), Barbara Horawianka, Barbara Ludwiżanka, Teofila Koronkiewicz, Hanna Stankówna, Wiesława Niemyska, Elżbieta Wieczorkowska, Barbara Rachwalska, Jolanta Zykun, Henryk Boukołowski.