Teatr Telewizji TVP

Odkrycie Europy

Sztuka Beniamina Marii Bukowskiego w reżyserii Jagody Madej. Spektakl zrealizowany w ramach projektu TEATROTEKA Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. Emisja 10 października, godz. 20.00 – PREMIERA w TVP Kultura.

Bohaterkami tej postdramatycznej sztuki są trzy kobiety w różnym wieku, które czekają na przybycie mężczyzny. Z rozmowy, którą toczą, można przypuszczać, że były kolejno kochankami tego samego mężczyzny. Właściwie nic się nie dzieje, postaci dialogują ze sobą, czasem monologują do widza (kamery) i… czekają na kogoś, kto nie przychodzi.

„Sytuacja jak u Becketta” – komentuje jedna z nich i staje się jasne, że autor prowadzi tu żartobliwą grę z konwencją teatralną nawiązując ostentacyjnie do poetyki „Czekając na Godota”. To zresztą nie jest jedyna gra literacka, z jaką mamy do czynienia w tej sztuce. Imiona kobiet: Maria, Pinta i Nina (nazwy okrętów Kolumba), a także imię mężczyzny, na którego czekają – Krzysztof, są wyraźnym sygnałem, że nie mamy tu do czynienia wyłącznie z pogawędką porzuconych kobiet o relacjach męsko-damskich. To raczej teatralny, pełen literackiej metafory, ironii i dowcipu dyskurs m.in. o miejscu Europy i Europejczyków we współczesnym świecie.

Sztuka Beniamina Marii Bukowskiego (ur. 1991) otrzymała II nagrodę w konkursie zamkniętym na utwór dramatyczny dla TEATROTEKI rozpisanym w 2016 roku przez WFDiF oraz Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.

Autor: Beniamin Maria Bukowski
Reżyseria: Jagoda Madej
Scenografia: Kazimierz Madej
Kostiumy: Paulina Polończyk
Muzyka: Aleksander Brzeziński
Zdjęcia: Wojciech Suleżycki
Montaż: Janusz Dworzaczek

Obsada: Katarzyna Herman (Maria), Katarzyna Warnke (Pinta), Katarzyna Maciąg (Nina), Piotr Grabowski (Krzysztof)