Teatr Telewizji TVP

Zgaga

Akcja „Zgagi” rozgrywa się w małym miasteczku. Oś fabularną sztuki stanowi odbywająca się w czasie teraźniejszym, interwencyjna rozmowa Kuratorki z Heleną i Tadeuszem, rodzicami niedostosowanej społecznie, udającej psa, niespełna 16-letniej Zuzanny.

W retrospekcjach rozgrywających się w pamięci bohaterów poznajemy traumatyczne wydarzenia z ich przeszłości. Błędy rodziców stają się przyczyną niedostosowania i osamotnienia córki. Losy rodziny matki, ojca i dziecka są pokazane w krzywym zwierciadle, sięgając niejednokrotnie granic absurdu. Relacje rodzinne są zaburzone od pokoleń. Życie Zuzanny, która nosi imię po ukochanym psie swojego ojca, jest naznaczone tragedią od chwili narodzin, a nawet wcześniej, za sprawą rodzinnych korzeni. Dziewczyna, będąca niechcianym owocem wynaturzonej miłości, dziedziczy po psie nie tylko imię, ale i smutny los. Zuzanna staje się karykaturalnym odbiciem natury swoich rodziców, ich zgagą. Sztuka znalazła się w finale Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej w 2012 roku.


Autor: Ewa Madeyska

Reżyseria: Katarzyna Szyngiera

Scenografia: Agata Baumgart

Kostiumy: Agata Baumgart

Muzyka: Marcin Lenarczyk, Wojtek Zrałek-Kossakowski

Zdjęcia (film/reportaż): Michał Stajniak Animacja: Agata, Baumgart

Montaż: Ireneusz Grzyb

Dźwięk: Michał Robaczewski, Leszek Freund, Tomasz Wieczorek


Obsada: Krzysztof Dracz (Mąż), Ewa Skibińska (Żona), Maria Kania (Zuzanna), Marta Ojrzyńska (Kuratorka), Jolanta Olszewska (Matka Męża).