Teatr Telewizji TVP

Znowu „Łut szczęścia”

Lech Pijanowski, ukrywający się pod pseudonimem Janusz Jaxa, po sukcesie realizacji telewizyjnej komedii sensacyjnej „Łut szczęścia” w 1960 roku napisał kolejny utwór kryminalny – kontynuację niezwykłych losów prywatnego detektywa Franka Ventury. Premiera „Znowu «Łut szczęścia»” odbyła się 26 kwietnia 1962 roku w reżyserii Janusza Morgensterna. Współczesna inscenizacja sztuki stanowi powrót (po 60 latach) do tytułu. Remake kryminału Janusza Jaxy uświetni obchody 70-lecia Teatru Telewizji, będąc zarazem przypomnieniem tekstu jednego z najważniejszych dla tej sceny autorów sztuk kryminalnych.

Rzecz dzieje się w Londynie w latach 60. ubiegłego wieku. „Łut szczęścia” to nazwa biura, które prowadzi Frank Venture. Frank w swojej pracy często zmienia tożsamość i przebiera się w taki sposób, że nie można go rozpoznać. Pewnego dnia odwiedza go urokliwa panna Mary White z prośbą o pomoc w odnalezieniu rodzinnych pereł. Biżuteria zginęła pod jej nieobecność w tajemniczych okolicznościach z pokoju wynajmowanego przez nią od pani Glorii Butt. Detektyw przyjmuje zlecenie, mimo że panna Mary nie ma pieniędzy na opłacenie nawet zaliczki. W trakcie kolejnych rozmów z Mary dowiaduje się więcej o miejscu popełnienia przestępstwa i ewentualnych podejrzanych. Okazuje się, że u pani Butt mieszkają jeszcze inni lokatorzy. Kto zatem skradł drogocenne perły?

Jak mówi Małgorzata Kosturkiewicz: „Cieszę się, że mogę debiutować jako reżyser w Teatrze Telewizji właśnie sztuką sensacyjną. To, co mnie zainteresowało w tekście Janusza Jaxy, to ciekawa intryga wywołująca emocje, wyraziste postaci, ale też zawarte w nim elementy farsowe. Dodatkowym wyzwaniem dla mnie jest realizacja spektaklu w formule na żywo. Chciałabym, aby ta stylowa opowieść sensacyjna nie tylko była powrotem do estetyki przedstawień kultowej już serii telewizyjnego Teatru Sensacji «Kobra», ale również rozbawiła dzisiejszego widza”.


Scenariusz telewizyjny i reżyseria: Małgorzata Kosturkiewicz

Scenografia: Wojciech Stefaniak

Kostiumy: Agata Wirtek

Muzyka: Orkiestra Ludwika Sarskiego

Realizacja telewizyjna: Krzysztof Ligęzowski


Obsada: Przemysław Stippa (Frank Venture), Aleksandra Justa (Gloria Butt), Józef Pawłowski (Harry Black), Weronika Humaj (Mary White), Dawid Dziarkowski (William Gray).