Teatr Telewizji TVP

Pradziady

Wojciech Kuczok w swoim dramacie nawiązuje do „Dziadów” Mickiewicza i „Wesela” Wyspiańskiego. Czyni to w sposób prześmiewczy i ironiczny, nadając sztuce formę komediowo-groteskową.

Współczesna, inteligencka, trzypokoleniowa polska rodzina, chętnie powołująca się na swoje szlacheckie korzenie, zbiera się na kultywowanym raz w roku obrzędzie wywoływania duchów. Są to zazwyczaj duchy rodzinne, duchy przodków, na czele z duchem protoplasty rodu, pradziadem Oktawianem Alfonsem, pieszczotliwie nazywanym Ociem – Aciem.

Doroczne święto obcowania z duchami rodzinnych antenatów ma być formą podtrzymania szczytnych tradycji, ma mieć też swoje dydaktyczno-wychowawcze znaczenie wobec, raczej niesfornych, najmłodszych członków rodziny. Cóż jednak, gdy zjawiające się duchy nie zawsze pasują do wyidealizowanych, rodzinnych przekazów? Kiedy wykazują cechy głęboko ludzkie, za to dalekie od tych propagowanych, jako wzór do naśladowania? W dodatku tym razem zjawią się duchy całkiem niepożądane i niezaproszone, wywołując niemałe zamieszanie i sporą konsternację wśród domowników.

Tekst „Pradziady” powstał na II Konkurs Dramaturgiczny „Strefy Kontaktu”, organizowany przez Wrocławski Teatr Współczesny i Miasto Wrocław. Spektakl został nagrodzony za pierwszoplanową rolę męską (Piotr Cyrwus) podczas 3. edycji festiwalu Teatroteka Fest w 2019 roku, zaś rok później otrzymał nagrodę Bronze Remi w kategorii Independent Shorts – Dramatic – Adaptation na międzynarodowym festiwalu World Fest Houston.

Autor: Wojciech Kuczok

Reżyser: Michał Zdunik

Zdjęcia: Adam Palenta P.S.C.

Muzyka: Hanna Raniszewska

Scenografia: Karolina Fandrejewska

Kostiumy: Martyna Kander

Montaż: Maciej Szydłowski P.S.M.


Obsada: Masza Wągrocka (Pańcia), Łukasz Borkowski (Pańcio), Katarzyna Skarżanka (Dziabcia), Tomira Kowalik (Paloma), Mariusz Ochociński (Jan Majteczko), Piotr Cyrwus (Badek), Agata Różycka (Głupczyk), Natalia Łągiewczyk (Głupczynka), Weronika Humaj, (Onaż to)Anna Korzeniecka (Babcia Maligna)