Zapiski z wygnania
Spektakl Teatru Polonia w Warszawie na podstawie książki Sabiny Baral w reżyserii Magdy Umer.
Zapraszamy na telewizyjną realizację spektaklu Teatru Polonia pt. „Zapiski z wygnania”. Sztuka powstała na podstawie osobistych wspomnień Sabiny Baral, które ukazały się w książce pod tym samym tytułem. Autorka, jako dwudziestoletnia wrocławianka, musiała w 1968 r. wyemigrować z rodzicami z Polski po niesławnej kampanii marcowej. Przypomnienie tych dramatycznych wydarzeń stanowi jednocześnie przestrogę dla kolejnych pokoleń przed nienawiścią, ksenofobią i antysemityzmem. Historia Sabiny Baral to uniwersalna opowieść o każdym wygnanym Żydzie, a dzięki znakomitej kreacji Krystyny Jandy staje się również historią każdego wygnanego człowieka. Spektakl w formie monodramu jest oparty na książce, jednak zobaczymy w nim znacznie więcej: projekcje wideo z tamtych czasów, urywki kronik filmowych, cytaty przemówień urzędników partyjnych oraz fotografie i wypowiedzi skazanych na banicję. Swoisty komentarz, kontrapunkt, stanowią fragmenty znanych piosenek ze słowami m.in. Juliana Tuwima, Agnieszki Osieckiej, Wojciecha Młynarskiego, kadisz oraz wiersze Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Wisławy Szymborskiej, Zbigniewa Herberta, które dopełniają tę wstrząsającą i wzruszającą historię.
Magda Umer:
„»Zapiski z wygnania« powinny być lekturą szkolną. Dlatego że ta książka napisana jest z godnością, wrażliwością. Mówi o... upokorzeniu. Nawet trudno to określić. Ta książka mnie tak poruszyła, że po jej przeczytaniu sięgnęłam po nią jeszcze raz. Chyba jak nigdy. Przeczytałam ją podczas urlopu, na którym byłam razem z Krystyną Jandą. Wówczas już postanowiłyśmy, że trzeba pokazać »Zapiski« w teatrze”.
Krystyna Janda:
„Czy Polacy dużo wiedzą o Marcu '68? Trudno mi ocenić, bo ja wiem bardzo dużo i przyjaźnię się z wieloma osobami, które musiały wyjechać. Dla mnie to jest jasne i wyraźne, że Marzec '68 był ogromną stratą dla Polski. To było haniebne!”.
3 maja 2018 r. za rolę w spektaklu „Zapiski z wygnania” Janda została uhonorowana Medalem im. Mordechaja Anielewicza – wydawanym przez Stowarzyszenie Żydów Kombatantów i Poszkodowanych w II Wojnie Światowej dla uczczenia 75. rocznicy powstania w getcie warszawskim.
Autor: Sabina Baral
Adaptacja: Magda Umer i Krystyna Janda
Inscenizacja i reżyseria: Magda Umer
Zdjęcia: Piotr Wojtowicz
Opracowanie i kierownictwo muzyczne: Janusz Bogacki
Projekcje: Radosław Grabski
Montaż: Beata Barciś
Obsada: Krystyna Janda i zespół muzyczny Janusza Bogackiego (Janusz Bogacki – fortepian, Tomasz Bogacki – gitara, Paweł Pańta – kontrabas, Patryk Dobosz – perkusja, Marek Zebura – skrzypce)
Czas: 100 min
Premiera w Teatrze Polonia w Warszawie: 9.03.2018
Premiera w Teatrze Telewizji: 6.05.2024