Teatr Telewizji TVP

Las

Sztuka rosyjskiego XIX-wiecznego dramaturga Aleksandra Ostrowskiego w reżyserii Edwarda Dziewońskiego. Wielkim atutem inscenizacji jest znakomita obsada – zagrali w niej m.in. Janusz Gajos, Damian Damięcki i Zofia Jaroszewska.

– Komedianci to artyści, komediantami jesteście wy! – wykrzykuje bohater sztuki Aleksandra Ostrowskiego. Demaskuje w ten sposób obłudników i wskazuje ludzi wartościowych, którymi, paradoksalnie, stają się wędrowni aktorzy.

Raisa Pawłowna, właścicielka podupadającego majątku ziemskiego, zmuszona jest odsprzedać część lasu nowobogackiemu Wosmibratowowi. Niespodziewanie po długich latach nieobecności, przybywa jej bratanek Giennadij Niesczastliwcew w towarzystwie Arkadija Sczastliwcewa. Dawno niewidziany krewny podaje się za emerytowanego oficera. Ta wizyta staje na przeszkodzie planom bohaterki, która pragnie zdobyć młodego męża – gimnazjalistę Bułanowa. Postanawia zmusić swoją wychowanicę Aksinię do udawania oficjalnej narzeczonej ukochanego. Dziewczyna z kolei darzy uczuciem Piotra, syna Wosmibratowa, ale brak posagu stoi na przeszkodzie ich małżeństwu.

Wkrótce okazuje się, że domniemany oficer jest jedynie biednym, wędrownym aktorem. To sprawia, że Raisa może zrealizować swoje matrymonialne plany. Aksinię, którą uważa za rywalkę, wyrzuca z domu. Grożąc wywołaniem skandalu Giennadij wyciąga od ciotki pieniądze. Kiedy ta odmawia wypłacenia posagu wychowance, Giennadij wspaniałomyślnie ofiarowuje jej swoje pieniądze.

W „Lesie”, stosunkowo rzadko wystawianej na polskich scenach sztuce, Aleksander Ostrowski obala mit „szlacheckiego gniazda”. Przedstawiciele warstwy szlacheckiej są bezlitośnie obnażani – dobroczynność i współczucie to maska, za którą kryje się egoizm, pogarda dla drugiego człowieka, próżność i marnotrawstwo.

Aleksander Ostrowski (1823–1886) - nazywany jest ojcem realizmu w rosyjskim teatrze. Studia na wydziale prawa uniwersytetu moskiewskiego i praktyka zawodowa dostarczyły mu bogatego materiału do późniejszej twórczości literackiej. Do najważniejszej jego sztuki zaliczana jest „Burza”, „Wilki i owce”, „Panna bez posagu” i „Niewinni winowajcy”, które do dziś grane są na scenach całego świata.

Autor: Aleksander Ostrowski
Przekład: Jerzy Jędrzejewicz
Reżyseria: Edward Dziewoński
Realizacja TV: Barbara Borys-Damięcka
Scenografia: Joanna Jaworska, Jerzy Rudzki

Obsada: Zofia Jaroszewska (Raisa Gurmyska), Jan Kobuszewski (Nieszczastlicew), Janusz Gajos (Sczasticew), Damian Damięcki (Bułanow), Grażyna Barszczewska (Aksinia), Bogusz Bilewski (Wosmibratow), Andrzej Mrowiec (Piotr), Edward Dziewoński (Bodajew), Jerzy Molga (Miłonow), Halina Michalska (Ulita), Jerzy Karaszkiewicz (Karp)

PREMIERA 13.03.1978

ZOBACZ ZWIASTUN SPEKTAKLU